Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AT2102
The AT2102 motor modules largely correspond to the AT2100 motor modules with integrated NCT functionality. In addition, they have a plug connector for the power and communication supply of the motor m…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AT2102 motor modules largely correspond to the AT2100 motor modules with integrated NCT functionality. In addition, they have a plug connector for the power and communication supply of the motor modules, to which connection cables of variable lengths
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 63 mm |
|---|---|
| Geometries | any (e. g. rectangle, square, circle, straight, L-, U-, O-, Z- or T-shapes) |
| Diameter | 180° curved segment: 267 mm (clothoid), 45° curved segment: 637 mm, 22.5° curved segment: 1273 mm, -22.5° curved segment: 1273 mm (1) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | AT9001-x550 (5-pin): 100Â N, AT9001-x775 (7-pin): 130Â N, AT9001-xAA0 (10-pin): 210Â N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | AT9001-x550 (5-pin): 30Â N, AT9001-x775 (7-pin): 45Â N, AT9001-xAA0 (10-pin): 75Â N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4Â m/s |
| Max. Acceleration | 10Â g |
| Payload | up to 40Â kg, higher loads with reduced dynamics |
| Absolute Accuracy | ±0.25 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.01 mm (standstill unidirectional) |
| Positioning Accuracy | ±0.15 mm @ 1.5 m/s within a straight module |
| System Size | >Â 100Â m, >Â 200Â movers |
| Protection Rating | IP65 (in assembled condition for a closed system, only waterproof for a short time, not corrosion resistant) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Etsi Emc Standard | conforms to ENÂ 301489-1 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | straight |
| Motor Length | 250Â mm |
| Connection Method | B23 connector |
| Length Per Feed | max. 2 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768Â W |
| Operating Voltage | 48Â VÂ DC |
| Rated Current | 16Â A |
| Peak Current | Â 48Â A |
| Control Voltage | 24Â VÂ DCÂ -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 35Â W per meter travel distance |
| Length | 250Â mm |
| Width | 51.7Â mm |
| Height | 96Â mm |
| Weight | 2.68 kg |
| Nct Rated Output | up to 35Â W (depending on the mover position) |
| Nct Peak Performance | up to 75Â W (depending on the mover position) |
| Output Voltage | 24Â VÂ DC (regulated) |
| Power Transmission | continuously (also across module limits) |
| Communication Cycle | 250 µs |
| Communication Direction | bidirectional |
| Time Response | µs-precise DC synchronization |
| Communication Participants | no system limits (individual address assignment of the movers possible) |
| Communication Types | cyclic and acyclic |
| Data Transfer | continuously (also across module limits) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AT2102” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.