Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AT2041
The motor modules with the product designation AT2041 largely correspond to the motor modules with the product designation AT2040. In addition, they each have a fixed connection cable for the supply o…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The motor modules with the product designation AT2041 largely correspond to the motor modules with the product designation AT2040. In addition, they each have a fixed connection cable for the supply of power and communication. These 5Â m-long connection
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 50 mm |
|---|---|
| Geometries | any (e. g. rectangle, square, circle, straight, L-, U-, O-, Z- or T-shapes) |
| Diameter | 180° curved segment: 267 mm (clothoid), 45° curved segment: 637 mm, 22.5° curved segment: 1273 mm, -22.5° curved segment: 1273 mm (1) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | AT9001-x550 (5-pin): 100Â N, AT9001-x775 (7-pin): 130Â N, AT9001-xAA0 (10-pin): 210Â N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | AT9001-x550 (5-pin): 30Â N, AT9001-x775 (7-pin): 45Â N, AT9001-xAA0 (10-pin): 75Â N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4Â m/s |
| Max. Acceleration | 10Â g |
| Payload | up to 40Â kg, higher loads with reduced dynamics |
| Cycle Time | 250 µs |
| Absolute Accuracy | ±0.25 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.01 mm (standstill unidirectional) |
| Positioning Accuracy | ±0.15 mm @ 1.5 m/s within a straight module |
| System Size | >Â 100Â m, >Â 200Â movers |
| Protection Rating | IP65 (in assembled condition for a closed system, only waterproof for a short time, not corrosion resistant) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | curved segment, 45° (positive curve, Ø 637 mm) |
| Motor Length | 250Â mm |
| Connection Method | fixed connection cables (5Â m) |
| Length Per Feed | max. 3 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768Â W |
| Operating Voltage | 48Â VÂ DC |
| Rated Current | 16Â A |
| Peak Current | Â 48Â A |
| Control Voltage | 24Â VÂ DCÂ -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 30Â W per meter travel distance |
| Length | 258.9Â mm |
| Width | 39.1Â mm |
| Height | 114.4Â mm |
| Weight | 3.0Â kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AT2041” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.