Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AT2040
The motor modules with the product designation AT2040 are elements for the construction of curved XTS track sections. They represent a 45° curve segment (outside curve) of a circle with a diameter of…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The motor modules with the product designation AT2040 are elements for the construction of curved XTS track sections. They represent a 45° curve segment (outside curve) of a circle with a diameter of 637 mm. Simply plugging them together is sufficient to
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 50 mm |
|---|---|
| Geometries | any (e. g. rectangle, square, circle, straight, L-, U-, O-, Z- or T-shapes) |
| Diameter | 180° curved segment: 267 mm (clothoid), 45° curved segment: 637 mm, 22.5° curved segment: 1273 mm, -22.5° curved segment: 1273 mm (1) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | AT9001-x550 (5-pin): 100 N, AT9001-x775 (7-pin): 130 N, AT9001-xAA0 (10-pin): 210 N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | AT9001-x550 (5-pin): 30 N, AT9001-x775 (7-pin): 45 N, AT9001-xAA0 (10-pin): 75 N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4 m/s |
| Max. Acceleration | 10 g |
| Payload | up to 40 kg, higher loads with reduced dynamics |
| Cycle Time | 250 µs |
| Absolute Accuracy | ±0.25 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.01 mm (standstill unidirectional) |
| Positioning Accuracy | ±0.15 mm @ 1.5 m/s within a straight module |
| System Size | > 100 m, > 200 movers |
| Protection Rating | IP65 (in assembled condition for a closed system, only waterproof for a short time, not corrosion resistant) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | curved segment, 45° (positive curve, Ø 637 mm) |
| Motor Length | 250 mm |
| Connection Method | connectors between the motor modules (daisy chaining) |
| Length Per Feed | max. 3 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768 W |
| Operating Voltage | 48 V DC |
| Rated Current | 16 A |
| Peak Current | 48 A |
| Control Voltage | 24 V DC -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 30 W per meter travel distance |
| Length | 258.9 mm |
| Width | 39.1 mm |
| Height | 114.4 mm |
| Weight | 1.9 kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AT2040” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.