Banner Engineering T30SP6FF600QP
EZ-BEAM T30 Series: Fixed Field
Range: 600 mm; Input: 10-30 V dc
Output: Complementary PNP, 150 mm (6 in) 4-pin M12 Pigtail QD
Description
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Sensing Beam | Infrared LED |
| Ip Rating | IP69K |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Proximity |
| Sensing Mode (Detailed) | Background Suppression (Fixed) |
| Housing Style | Barrel |
| Primary Housing Material | Thermoplastic |
| Input/ Output | Discrete |
| Max Sensing Distance (Mm) | 600 |
| Outputs | PNP |
| Connection | Integral QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Operation | Light/Dark Operate |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Max Op. Temp. (C) | 70 |
| Output Response Time (Ms) | 3 |
| Special Feature: Intrinsically Safe | No |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Special Feature: Water Detection | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 100 |
| Repeatability (µS) | 750 |
| Number Of Pins | 4 |
| Max Op. Relative Humidity [%] | 90% @ 50°C |