Banner Engineering SGSMP3-400Q128
SGS Safety Grid System, Emitter/Receiver Pair
Beams: 3; Resolution: 400 mm; Range: 0.5 to 30 m
Max Operating Range (M)>20
Defined Area Height Range (Mm)>650 – <=950
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)800
Dimensions Wxd (Mm)52 x 56.9
Overall Length (Mm)906.35
Operating Distance (M)0.5 – 30
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingPle
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)3 – 400
Reduced ResolutionNo
Response Time13
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; PMMA
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current500 mA