Banner Engineering SGSMP2-500Q128
SGS Safety Grid System, Emitter/Receiver Pair
Beams: 2; Resolution: 500 mm; Range: 0.5 to 30 m
12-pin M12 QD (R), 8-pin (E); 5-pin M12 QD
Scan Codes, Auto/Manua…
Description
Scan Codes, Auto/Manual Start/Restart, EDM, Integral Muting
Mounting Hardware Ordered Separately
Specification
Max Operating Range (M)>20
Defined Area Height Range (Mm)>350 – <=650
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Item StatusRELEASED
Primary Housing MaterialAluminum
Safety LevelType 4
Effective Aperture AngleType 4 Per IEC 61496-2
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)500
Dimensions Wxd (Mm)52 x 56.9
Overall Length (Mm)606.35
External Monitoring Device1 Channel
Fixed BlankingNo
Housing FinishYellow Polyester
Number Of Pins (Receiver/Emitter)12,8
Operating Distance (M)0.5 – 30
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Pl RatingPle
Recovery TimeN/A
Resolution (Mm)2 – 500
Reduced ResolutionNo
Response Time12
Sil RatingSIL3; CL3
Electrical Safety ClassIII
Scan CodeSelectable
Shock10g at 16ms (6000 cycles)
Short ProtectionYes
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Auxiliary OutputNo
Fault OutputNo
Housing MaterialAluminum; PMMA
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current500 mA