Banner Engineering PIRS1X326T5AL25
Plastic Fiber; Opposed Mode
Core Dia.: 32 x 0.25 mm; Fiber Length 2 m
Rectangle; Array Length 25 mm, Sideview
T5 Termination
Description
Plastic Fiber; Opposed Mode
T5 Termination
Specification
Max Range: Df G3 (Mm)>3m – <=5m
Beam ExitRight Angle
Sensing End Material (Specific)Polyethylene
Fiber Sheathing Material (Jacket)Polyethylene
Fiber Sensing End TipArray
Fiber Length (M)2
Fiber Sensing End Size19.0 x 38.0 mm
Sensing End Segment 3Array
Array Length (Mm)24.5
Termination TypePlastic Fiber Sensors
Tariff Fiber Meters (Fbm)64
Max Distance: Df G1 (Mm)470
Max Distance: Df G2 (Mm)761
Max Distance: Df G3 (Mm)3651
Measured Max Distance (Mm)470
Fiber Sensing End Size Mounting Area19.0 x 38.0 mm