Banner Engineering PIRS1X326T5-40
Plastic Fiber; Opposed Mode
Core Diameter: 32 x 0.25 mm; Fiber Length 2 m
Rectangle; Array Length 40 mm; Array, Sideview
T5 Termination, Metal Array Housing
Description
Plastic Fiber; Opposed Mode
Specification
Max Range: Df G3 (Mm)>3m – <=5m
Beam ExitRight Angle
Sensing End Material (Specific)Zinc Alloy
Fiber Sheathing Material (Jacket)Polyethylene
Fiber Sensing End TipArray
Fiber Length (M)2
Fiber Sensing End Size17.0 x 60.0 mm
Sensing End Segment 3Array
Array Length (Mm)39
Termination TypePlastic Fiber Sensors
Tariff Fiber Meters (Fbm)128
Max Distance: Df G1 (Mm)592
Max Distance: Df G2 (Mm)960
Max Distance: Df G3 (Mm)4603
Measured Max Distance (Mm)592
Fiber Sensing End Size Mounting Area17.0 x 60.0 mm