Banner Engineering LS2TP30-1500Q88
EZ-SCREEN TYPE 2; TRIP Output; E/R Pair
30 mm Resolution; 1500 mm Defined Area; 15 m Range
Yellow Housing; 8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Description
Mounting Hardware Included
| Max Operating Range (M) | >8 – <=20 |
| Defined Area Height Range (Mm) | >1300 |
| Ip Rating | IP65 |
| Heavy Duty | No |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 1500 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 25.4 x 31.8 |
| Overall Length (Mm) | 1563 |
| Operating Distance (M) | 0.2 – 15 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 25 |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Emitter/Receiver Pair |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 140 mA max. |