Banner Engineering LS2TP30-1350Q88
EZ-SCREEN TYPE 2; TRIP Output; E/R Pair
30 mm Resolution; 1350 mm Defined Area; 15 m Range
Yellow Housing; 8-pin M12 Integral QD
Mounting Hardware Included
Description
Max Operating Range (M)>8 – <=20
Defined Area Height Range (Mm)>1300
Ip RatingIP65
Heavy DutyNo
Supply Voltage24 V dc
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)1350
Dimensions Wxd (Mm)25.4 x 31.8
Overall Length (Mm)1414
Operating Distance (M)0.2 – 15
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Reduced ResolutionNo
Response Time24
System TypeEmitter/Receiver Pair
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current140 mA max.