Banner Engineering LS2HDVAR30-450Q8
EZ-SCREEN Type 2 Heavy Duty V-series; Receiver
Resolution: 30 mm; Range: 4 m (13 ft)
Defined Area: 450 mm (17.7 in); Housing: Yellow
8-pin M12 Integral QD; 2x O…
Description
8-pin M12 Integral QD; 2x OSSD; Reset/Test/EDM; Trip Output
Specification
| Low Profile | No |
|---|---|
| Max Operating Range (M) | <=4 |
| Defined Area Height Range (Mm) | >350 – <=650 |
| Ip Rating | IP65 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Connector Type | M12 |
| Defined Area Height (Mm) | 450 |
| Dimensions Wxd (Mm) | 33.7 x 34.8 |
| Overall Length (Mm) | 515 |
| External Monitoring Device | No |
| Fixed Blanking | No |
| Housing Finish | Yellow Polyester |
| Number Of Pins (Receiver/Emitter) | 8 |
| Operating Distance (M) | 0.2 – 4 |
| Operating Temperature | 0 to +55 deg. C; RH 95% |
| Reduced Resolution | No |
| Response Time | 14 |
| Short Protection | Yes |
| System Type | Receiver |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Auxiliary Output | No |
| Fault Output | No |
| Housing Material | Aluminum; Zinc; Acrylic |
| Ossd Rating | 24 V dc at 0.5 A each |
| Supply Current | 90 mA max. |