Banner Engineering LS2HDVAR30-300Q8
EZ-SCREEN Type 2 Heavy Duty V-series; Receiver
Resolution: 30 mm; Range: 4 m (13 ft)
Defined Area: 300 mm (11.8 in); Housing: Yellow
8-pin M12 Integral QD; 2x O…
Description
8-pin M12 Integral QD; 2x OSSD; Reset/Test/EDM; Trip Output
Max Operating Range (M)<=4
Defined Area Height Range (Mm)<=350
Ip RatingIP65
Supply Voltage24 V dc
Item StatusINACTIVE
Connector TypeM12
Defined Area Height (Mm)300
Dimensions Wxd (Mm)33.7 x 34.8
Overall Length (Mm)365
Operating Distance (M)0.2 – 4
Operating Temperature0 to +55 deg. C; RH 95%
Reduced ResolutionNo
Response Time13
Short ProtectionYes
System TypeReceiver
Vibration10-55 Hz at 0.35 mm
Housing MaterialAluminum; Zinc; Acrylic
Ossd Rating24 V dc at 0.5 A each
Supply Current90 mA max.