Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU2508-0022
The CU2508-0022 real-time Ethernet port multiplier allows connection of up to eight Ethernet networks. The CU2508-0022 is connected to the control industrial PC via a gigabit uplink. The PC offers hig…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CU2508-0022 real-time Ethernet port multiplier allows connection of up to eight Ethernet networks. The CU2508-0022 is connected to the control industrial PC via a gigabit uplink. The PC offers high-performance data transfer to the multiplier, which
Specification
| Protocol | Ethernet TCP/IP; real-time protocols: EtherCAT, PROFINET and others (depending on driver) |
|---|---|
| Bus Interface | 1 x M12, 8-pin (X-coded), shielded, screw type, 8 x M12, 4-pin (D-coded), shielded, screw type |
| Ethernet Interface | 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet, M12, D-coded, 4-pin |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Data Transfer Rates | 100BASE-TX and 1 Gbit/s |
| Hardware Diagnostics | LEDs |
| Distributed Clocks | yes |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Weight | approx. 450 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU2508-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.