Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU2508
The CU2508 real-time Ethernet port multiplier allows the connection of up to eight Ethernet networks. The CU2508 is connected to the control IPC via a Gigabit uplink. The PC offers high-performance da…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CU2508 real-time Ethernet port multiplier allows the connection of up to eight Ethernet networks. The CU2508 is connected to the control IPC via a Gigabit uplink. The PC offers high-performance data transfer to the multiplier, which allocates the
Specification
| Protocol | Ethernet TCP/IP; real-time protocols: EtherCAT, PROFINET and others (depending on driver) |
|---|---|
| Ethernet Interface | RJ45 |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Data Transfer Rates | 100BASE-TX and 1 Gbit/s |
| Hardware Diagnostics | LEDs |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 250 mA, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Dimensions (W X H X D) | approx. 146 mm x 100 mm x 30 mm |
| Operating Temperature | -25…+55°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU2508” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.