Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-680
Mounting accessories WINSTA®Choose realiable sustainability for the electrical installation for the implementation of your project: The mounting accessories from the WINSTA® product line. A comprehens…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA®Choose realiable sustainability for the electrical installation for the implementation of your project: The mounting accessories from the WINSTA® product line. A comprehensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA®The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. saves time, since no wiring is required at the construction sitequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 7 mm / 0.276 inches |
| Depth | 200 mm / 7.874 inches |
Mechanical data
| Suitable | for distribution boxes |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 290 g |
| Material | Coated steel |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966307825 |
| Customs tariff number | 85381000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121321 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.