Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-681
Empty housings WINSTA®The empty housings from the WINSTA® product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® prod…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Empty housings WINSTA®The empty housings from the WINSTA® product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also cut installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. clear slot identification for easy commissioningproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | For easy cable connection, do not arrange the connectors directly next to each other in the distribution box. |
|---|
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Use | Self-assembly |
|---|---|
| Design | Standard |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 5.484 MJ |
| Weight | 196.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143315661 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.