Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-3530
Power tap; 6,00 mm²; beige 883-3530
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From âĴ20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From âĴ40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power tap; 6,00 mm²; beige 883-3530
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 57 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) â Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Connection position | side |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | Slot screwdriver; (4 x 0.8) mm blade |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.2 âĤ 10 mm² / 22 âĤ 8 AWG |
| Stranded conductor | 0.2 âĤ 10 mm² / 24 âĤ 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 âĤ 10 mm² / 22 âĤ 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 âĤ 6 mm² / 22 âĤ 10 AWG |
| Strip length | 10 mm / 0.39 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 1.2 âĤ 2 Nm |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | beige |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 7.2 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -35 âĤ +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940818 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 883-3530” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.