Fast delivery within 72 Hours
Wago 883-3542
Jumper; 2-way; insulated; yellow 883-3542
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Jumper; 2-way; insulated; yellow 883-3542
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated current | 125 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 150 A |
Physical data
| Width | 26.5 mm / 1.043 inches |
|---|---|
| Depth | 6.2 mm / 0.244 inches |
| Jumper assignment | 1-2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | yellow |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Weight | 14.1 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -35 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143940917 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000489 |
| ETIM 10.0 | EC000489 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 883-3542” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.