Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-102
WAGO measure rail LPW 847-102
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-102
Specification
General data
| Number of terminal blocks (terminal strip) | 10 |
|---|---|
| Number of current transformer terminal blocks per phase | 2 |
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
Electrical data - General information
| Number of terminal blocks (terminal strip) | 10 |
|---|---|
| Number of current transformer terminal blocks per phase | 2 |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 164 mm / 6.456 inches |
|---|---|
| Height | 170 mm / 6.693 inches |
| Depth | 105 mm / 4.134 inches |
Material data
| Fire load | 9.452 MJ |
|---|---|
| Weight | 736.5 g |
Commercial data
| Product Group | 5 (Rails) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 50baec81-7e1e-497c-a9ec-6e1c3e67257c |
| SCIP notification number (Belgium) | 6d63d8f9-c7dc-46f0-b06c-6e78b98ee600 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | abb14d93-23f0-4ddb-a430-9b937ffdbb37 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7d81e44d-8f3f-49d6-82e6-cbc3fd5f81bc |
| SCIP notification number (Denmark) | 1a8a75fd-4828-42c3-b2d6-91c1f9924f6e |
| SCIP notification number (Finland) | 54aa36e2-e253-4cdd-9704-7474249d8259 |
| SCIP notification number (France) | 7b8c8cde-452b-477d-83e5-92fb37f43a44 |
| SCIP notification number (Germany) | 380e31e7-26d2-4783-8927-0a095479e57c |
| SCIP notification number (Hungary) | d59cdc82-9833-4e3c-964d-d39a7cf01737 |
| SCIP notification number (Italy) | 0a71a07b-f367-4772-a69d-94038fc408ee |
| SCIP notification number (Netherlands) | 87568811-d6e5-444d-a01d-6c8dfe96e453 |
| SCIP notification number (Poland) | f69b7832-f87a-4637-8fb7-5b7380f4ea66 |
| SCIP notification number (Romania) | 61e759d5-7fc8-45a1-aefc-35e92bc59840 |
| SCIP notification number (Sweden) | dc30fdd3-103f-4bf9-a41a-89ac5907154d |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-102” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.