Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-145
M12 sensor/actuator box, 4-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 4-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A, B) yellow: Signal status (2 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 4 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M23 plug; 19-pole |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 117 mm / 4.606 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 180 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821054320 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 882759e1-a36b-499b-916f-247450657de5 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8a464a7f-2d7f-4d37-814c-83b65229c247 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 01a50952-e6d3-4160-b791-9509e7b97355 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c7a80c68-349e-4074-ab51-a0da66affdee |
| SCIP notification number (Denmark) | d1f6f1b9-7cb2-4288-ab3a-000ca8a4c89c |
| SCIP notification number (Finland) | 7ef3e88e-d238-4f44-8175-4bd82554ba37 |
| SCIP notification number (France) | 2bf32775-7c12-4741-a83e-867965009337 |
| SCIP notification number (Germany) | cf913ed0-f0c9-4677-ba3a-3b716098f2e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 50b3dc3b-ee3d-4109-b25e-e0d401b4be88 |
| SCIP notification number (Italy) | d519106d-9736-40a3-8efc-113d7d137112 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5b8485e0-83b5-4ddc-828e-95f93bcdf6ed |
| SCIP notification number (Poland) | 16955bad-7c22-4465-8f4f-20183c9f542f |
| SCIP notification number (Romania) | 0e9c7cd0-74b2-4966-8f1d-14e9e04382ee |
| SCIP notification number (Sweden) | ff04c19f-a2ac-4abc-b2b0-e687f9820962 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-145” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.