Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9215/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9215/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9215/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 31 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597608 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | fa349015-28fc-4674-962d-82fe84e8633a |
| SCIP notification number (Belgium) | 4cf856a0-b0d4-471b-9f75-a05476e480a5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 508402c7-6d6b-4d4b-b57f-cfeb376e52a8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 827b3899-896c-4650-bb39-b67ffb54ed62 |
| SCIP notification number (Denmark) | ef12adf2-a03e-41f0-a515-072e80527a85 |
| SCIP notification number (Finland) | b6e03f13-1a19-4fe6-a45b-be9443b82be4 |
| SCIP notification number (France) | e3e67ccd-0d04-4ab9-affe-9beace0a326c |
| SCIP notification number (Germany) | 77fdfd60-c1b9-47f6-ac0a-87c2d1e065ed |
| SCIP notification number (Hungary) | c084a077-c2c4-482d-b3b5-e21cd77bec6d |
| SCIP notification number (Italy) | 176dd826-77a9-458a-868f-f948d1238edb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5dd7d8ba-93d1-4aa7-912f-2dcc39655350 |
| SCIP notification number (Poland) | bb21632a-2306-4f70-947e-f0268fe268ec |
| SCIP notification number (Romania) | d72b5779-0860-49ce-9731-7ba5b1ac22a7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 98b256b1-acbc-4564-a432-e1f2fdeeeaee |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9215/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.