Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9215/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9215/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9215/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597516 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 13038839-b9d7-4a82-8e4b-1e534d947bb0 |
| SCIP notification number (Belgium) | 00a62ed2-3b5d-4b1c-b347-7be4cbd842ed |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 04978b85-851f-4a4c-82c1-326e072bf488 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ef158bd6-e781-43ca-9172-92f7dbd8666a |
| SCIP notification number (Denmark) | a82632a9-84f0-4a06-91a2-ceb2ad2358fc |
| SCIP notification number (Finland) | a7722e72-5c7f-47fe-ba04-d5621dbcd885 |
| SCIP notification number (France) | 753ed79f-e115-46a2-a3c9-8d228a7b4781 |
| SCIP notification number (Germany) | 38161c37-40c1-4458-b075-73f6057ec606 |
| SCIP notification number (Hungary) | 2b11d6fe-fc0a-4913-820f-317cf18dc216 |
| SCIP notification number (Italy) | b126bd97-b034-4829-95e9-94cdd00d4bc8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fba2dee4-22b2-469a-beda-ff2b839af626 |
| SCIP notification number (Poland) | a765082e-6730-4564-a7b3-c66a5946ace2 |
| SCIP notification number (Romania) | c2933f6e-9e51-418c-be48-853bcbb97b8f |
| SCIP notification number (Sweden) | 104d9cdc-eaf4-40ab-965c-6549ca23cb22 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9215/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.