Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9212/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9212/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9212/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597257 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 7824e962-67f6-4727-a8e0-29fd3ac7308b |
| SCIP notification number (Belgium) | 17ff1dfb-07a0-4212-9354-985bc836eed4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 21eb4853-b43f-4a39-89c9-1eea67a75e5e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | de7f8fb2-805b-47e2-b826-b288709d5797 |
| SCIP notification number (Denmark) | e2825e45-2e1f-4ebc-9585-7d47ea6dbd12 |
| SCIP notification number (Finland) | e0a5e28b-6111-4676-81a1-53bcf710cbb8 |
| SCIP notification number (France) | 204f4bdc-b684-4f02-89a3-fdb8702729df |
| SCIP notification number (Germany) | 2820f96e-48c0-451b-94c2-0509f2ac83d5 |
| SCIP notification number (Hungary) | cb4872da-de8e-4455-ba54-728ec210b694 |
| SCIP notification number (Italy) | 72adc6da-1491-4595-b24a-71a0936d772a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8a370628-b725-4c94-8a55-ee4cb3aee2ac |
| SCIP notification number (Poland) | 2583e12f-a5ea-4f1a-b93f-87e6b15f9817 |
| SCIP notification number (Romania) | 0b436cc2-8814-4686-a618-0be412d87e79 |
| SCIP notification number (Sweden) | dad0ab53-4213-405b-9098-080d26c15af6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9212/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.