Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9212/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9212/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9212/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966603057 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | efa4cd2d-82d0-4cc2-a8cf-f5ff791fdef0 |
| SCIP notification number (Belgium) | f731c219-927b-40d4-832a-9e81db2b7787 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2ec96b6b-8183-44af-8921-503d01ef274f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6f09d619-cd9f-455b-9827-be6715b44c34 |
| SCIP notification number (Denmark) | fcfcb526-edb0-4d92-a128-06e91d3e130d |
| SCIP notification number (Finland) | 1615ee44-d4a7-4bfc-919c-dd8347f3132f |
| SCIP notification number (France) | ac0c9066-88bc-4cef-8f87-e1a5badd008c |
| SCIP notification number (Germany) | df874b28-cdeb-4334-a780-5db07d560c62 |
| SCIP notification number (Hungary) | 396542af-be67-4c69-9573-daa30a0cf8db |
| SCIP notification number (Italy) | 297f212a-270f-4186-83fd-08800a87c078 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6f520990-f270-46a7-be26-62d490b97455 |
| SCIP notification number (Poland) | 99e534cf-39b1-4415-b80d-99e609a027ed |
| SCIP notification number (Romania) | f9f6fdf4-cd9d-4995-96b6-f5d678a4e681 |
| SCIP notification number (Sweden) | bfe63cb3-32cc-47f8-9231-881526176573 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9212/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.