Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9203/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Screw 756-9203/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Screw 756-9203/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 10 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597134 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 0d23a049-8073-401d-94ec-a82f0a7782e2 |
| SCIP notification number (Belgium) | a9260a70-6ee1-4c35-a54c-03a869cba67f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8717426e-0657-4ed6-b801-b7ab496823ac |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 76f7cdc9-17b5-4bf1-b626-cb01d950bea3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0fbfecce-c147-4d6d-bf39-81b1cb43b1b5 |
| SCIP notification number (Finland) | 1425a46e-c667-432c-97b6-0b208307a365 |
| SCIP notification number (France) | aa4488f7-b020-41a3-8db8-793936173595 |
| SCIP notification number (Germany) | 00292e8b-f2a6-4995-8113-58a1b3eb3c5d |
| SCIP notification number (Hungary) | dee39d75-4011-4be1-85b5-94d8f666f079 |
| SCIP notification number (Italy) | 008a7b77-2e94-4f1c-a875-a99e19ac2b4d |
| SCIP notification number (Netherlands) | 01f447d9-b13b-4257-81dc-11ee10a93d0a |
| SCIP notification number (Poland) | 22abcb24-758f-4099-af48-1ba5ba74dbcb |
| SCIP notification number (Romania) | bca8dc56-ae7e-496e-a281-60c6213e2e7d |
| SCIP notification number (Sweden) | 941c87f9-8c21-444f-a6eb-bd0a5257c7bb |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9203/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.