Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9202/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9202/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9202/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 26 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966596991 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 1584b16d-5594-44da-ae11-b841654a6b16 |
| SCIP notification number (Belgium) | dc3fec86-5e34-464f-9cd7-7aa70e804743 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 333e465b-c1a1-478f-969a-56ae393aa34d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a7af52c3-a071-4c1e-9199-1c6dd09ae205 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6ac9b4d7-969f-47ea-bd59-26445023a676 |
| SCIP notification number (Finland) | b12ad75a-00ea-4adc-97e5-6f7ab3893b79 |
| SCIP notification number (France) | 6b672191-6f8e-4947-8c61-47229889c2a1 |
| SCIP notification number (Germany) | 9adc2780-5374-4b9c-81c1-8a95af7b8ad3 |
| SCIP notification number (Hungary) | ddcbb58f-b533-4160-8adb-632a17c0c4e8 |
| SCIP notification number (Italy) | 89d7d4bf-b79b-49df-870b-4b184bfde51f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 65881d0b-23f1-4ace-9330-03513620cc58 |
| SCIP notification number (Poland) | f34862ef-4c35-4075-acf0-007f8c5713d9 |
| SCIP notification number (Romania) | 76ec696e-c4c7-4a97-84e1-ea879b47f28f |
| SCIP notification number (Sweden) | 2e95a919-c4b5-4688-a265-524d3952aa0a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9202/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.