Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9203/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9203/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9203/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 22 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597226 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 2d6b467e-c7fe-445c-bba7-65eb3d23d8bb |
| SCIP notification number (Belgium) | 69b1f441-fee5-4724-bd13-af799e326a34 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3e9c7c64-8608-4e4c-8f6f-8b4938a0944f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c1dbced5-3a82-4d56-b988-28cbee09ccbd |
| SCIP notification number (Denmark) | 739b8519-a3d7-4ad1-a61e-362e14c13a40 |
| SCIP notification number (Finland) | 5aab8af0-837c-442f-ae89-59439346b73e |
| SCIP notification number (France) | 02d3c3b0-d6df-48e1-b47d-6dd66d622b53 |
| SCIP notification number (Germany) | db27f3fa-23db-4f6b-be23-dc6354c656d7 |
| SCIP notification number (Hungary) | bfe31835-7398-4de6-9f84-df23bbbff9f9 |
| SCIP notification number (Italy) | d88b3e1c-4d7f-4aae-9607-63107a617553 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9834b1d9-b4c7-4e94-b48a-abe73eaddeef |
| SCIP notification number (Poland) | 22f9c5c0-353e-4282-9354-101ce7b860fc |
| SCIP notification number (Romania) | 5145bb7c-8570-4bfa-92fe-20e0509cd185 |
| SCIP notification number (Sweden) | e270d587-0e18-4884-8440-8f606786e636 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9203/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.