Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5507/040-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918975940 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 29c32841-89fd-4c9b-ac30-96772610f593 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9130e8d4-e44e-4459-97cb-a72a064faa15 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b9687eec-4e7a-4b70-a724-331f6d22ba82 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7eeb4c4e-8d21-48dc-96fc-08a8b8a75bee |
| SCIP notification number (Denmark) | e31f6f2f-8893-4de1-90fa-9151b5f64554 |
| SCIP notification number (Finland) | 9a9c1fe7-6e7c-45c5-a4e7-768257931ebe |
| SCIP notification number (France) | 68d6e953-2ce9-4a5c-8bc4-2522b405b5bb |
| SCIP notification number (Germany) | 4fb8096b-bf89-4a28-86f5-57fabfc5e72e |
| SCIP notification number (Hungary) | bb9e90a2-df66-4034-8217-25df4991081a |
| SCIP notification number (Italy) | ae90853f-9cb6-44bd-8a3c-ba53af5889d7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e055b7ab-2ae5-4097-97e1-f680351469f3 |
| SCIP notification number (Poland) | 36aff936-4304-4e2d-9814-e499accf46bc |
| SCIP notification number (Romania) | 347c05ee-b677-4f15-ba75-8a28a002bc4d |
| SCIP notification number (Sweden) | e8668582-392e-406b-93a8-88c53af099e3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5507/040-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.