Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-723
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 15 … 30 VDC; Limiting continuous current: 4 A; 3-wire connection/high-side switching; Red status indicator; Module width: 15 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 15 … 30 VDC; Limiting continuous current: 4 A; 3-wire connection/high-side switching; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-723
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 15 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
| Input current range | 7.6 … 15 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 3-wire connection, High-side switching |
|---|---|
| Limiting continuous current | 4 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 20 … 30 VDC |
| Voltage drop | ≤ 1.2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Output closed-circuit current (without load) max. | 12 mA |
| Turn-on time | ≤ 15 µs |
| Turn-off time | ≤ 25 µs |
| Switching frequency | ≤ 2.5 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 26.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454413682 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 3420c7d7-f720-4f7d-8420-8786d3640c98 |
| SCIP notification number (Belgium) | 01df022f-45e8-4d1c-962a-c67b99be2c82 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3ed285bd-5ec5-47f3-b7a9-6df49d6fdb2d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 84e7d960-677f-43bf-99ff-8fc4f49751db |
| SCIP notification number (Denmark) | b367a75b-cc54-45ef-ad5d-e1f3472a2f35 |
| SCIP notification number (Finland) | ee3d777f-8c2e-48b2-bd2b-b04a02452748 |
| SCIP notification number (France) | 34171ae5-ccdf-41b1-80d3-3bacd1aa04f2 |
| SCIP notification number (Germany) | cd6c3e4a-6fdb-4bff-9a80-18f4d35351f8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 584c708d-e46c-4371-95d9-74f4b7521fce |
| SCIP notification number (Italy) | 96d5dbe9-4688-443f-b60d-adcb99974ed2 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8ea23df2-70a7-4462-b7c0-48661e982c2f |
| SCIP notification number (Poland) | 13f1f332-95eb-4de4-a2d1-a1c9b44823fd |
| SCIP notification number (Romania) | f8219242-ec3f-48e6-9dc5-99a2d4a92680 |
| SCIP notification number (Sweden) | 31b6e551-b00f-4b62-a812-b719ec71811c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-723” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.