Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-742
Short description:WAGO’s compact module supplies power to passive S0 current meter interfaces to process the pulse readings of the meter.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s compact module supplies power to passive S0 current meter interfaces to process the pulse readings of the meter.
Specification
Electrical data
| Nominal operating voltage | 230 VAC |
|---|---|
| Nominal mains frequency range | 50 Hz |
| Output voltage (DC) max. | 27 V |
| Output current (max.) | 27 mA |
| Specialty functions | S0 interface |
Safety and protection
| Dielectric strength, input/output (AC, 1 min) | 2.5 kV<sub>eff</sub> |
|---|
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Fire load | 0.493 MJ |
|---|---|
| Weight | 57 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1, EN 60742 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332564403 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-23-02-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-20 |
| ETIM 9.0 | EC000310 |
| ETIM 10.0 | EC000310 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-742” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.