Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-721
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 15 … 30 VDC; Limiting continuous current: 5 A; 3-wire connection/low-side switching; Red status indicator; Module width: 15 mm;…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 15 … 30 VDC; Limiting continuous current: 5 A; 3-wire connection/low-side switching; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-721
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 15 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
| Input current range | 7.5 … 18 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 3-wire connection, Low-side switching |
|---|---|
| Limiting continuous current | 5 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 15 … 40 VDC |
| Voltage drop | ≤ 0.5 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Turn-on time | ≤ 20 µs |
| Turn-off time | ≤ 80 µs |
| Switching frequency | ≤ 1 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 5.743 MJ |
| Weight | 29.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332157735 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 0a938584-bc3f-4ca5-a92f-aed2344a0a26 |
| SCIP notification number (Belgium) | 98bb301d-154e-490a-992e-c2ecf03ea911 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ce6e921f-6b20-4b1e-8ad1-7d1bd4e8bae6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fa6a524d-58c1-43fd-bdf6-4b26cb46b0ee |
| SCIP notification number (Denmark) | 82b8c314-06a3-4e05-9ef3-8cd1d941caa2 |
| SCIP notification number (Finland) | e023aa72-65b1-4809-9a0e-b31566b4d683 |
| SCIP notification number (France) | 10b9dcbc-5a2e-48f1-957b-cc4bf11548b9 |
| SCIP notification number (Germany) | 50e69804-47ed-4f8f-9bcf-8c731491a660 |
| SCIP notification number (Hungary) | b9a282fb-dd0c-4623-8459-65fde7ac2910 |
| SCIP notification number (Italy) | cdebb324-03b1-443b-9d34-638624684b2e |
| SCIP notification number (Netherlands) | fb9449cb-2b27-422d-b548-d52c447936b8 |
| SCIP notification number (Poland) | 3253dd11-36fa-4ceb-b09e-8e66674461d6 |
| SCIP notification number (Romania) | f4e40732-ec6b-47f7-ad85-6bc7c9994c73 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4fdbf1f5-0f88-4dd6-9fa7-6b1fe961a1ac |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-721” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.