Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-632
Empty housings WINSTA®Realize your installation project with ease: The empty housings from the WINSTA® product line is the product of your choice for error-free electrical installation. An extensive r…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Empty housings WINSTA®Realize your installation project with ease: The empty housings from the WINSTA® product line is the product of your choice for error-free electrical installation. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components visibly easier. clear slot identification for easy commissioningsaves time, since no wiring is required at the construction siterapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | For easy cable connection, do not arrange the connectors directly next to each other in the distribution box. |
|---|
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Use | Self-assembly |
|---|---|
| Design | with integrated DIN-rail |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 5.606 MJ |
| Weight | 186.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143315623 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.