Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/461-000
Power supply is performed via 9 inline splicing connectors with levers 221-2411. Application example:Valves control Includes: 1 cable clamp and 2 mounting screws
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply is performed via 9 inline splicing connectors with levers 221-2411. Application example:Valves control Includes: 1 cable clamp and 2 mounting screws
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MINI socket, 2-pole (890-242) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 0.75 mm² |
|---|---|
| Use | Supply cable entry |
| Coding | B |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.116 MJ |
| Weight | 281.4 g |
Environmental requirements
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966816518 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 899-631/461-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.