Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/453-000
Distribution box WINSTA® rated current 16 AWhen using the distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20, straightforward electrical installation is guaranteed. You can rely…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® rated current 16 AWhen using the distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20, straightforward electrical installation is guaranteed. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. For greater protection in electrical installations, the distribution box is equipped with mechanical protection against mismating. The distribution box is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Thanks to the color coding and mechanical A coding of WINSTA® distribution boxes, you can clearly distinguish different circuits.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!WINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose quality and durability – with protection type IP20 from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. protection against mismating eliminates errorsintuitive markingsaves time, since no wiring is required at the construction sitewith A coding for a large number of usesconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 4 kV |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 4-pole (770-204) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 1.5 mm² |
|---|---|
| Use | Supply cable entry |
| Coding | A |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 13.103 MJ |
| Weight | 360 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143305952 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | d56eda98-95f8-4cd7-9615-7e50c4702c53 |
| SCIP notification number (Belgium) | 90bdaed4-1b3d-4c6a-bd7a-f3e992d433bf |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4cb6a77d-43ff-4889-b96f-5947a321d5bd |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 269a5f46-8200-479a-af13-95a24dc7042d |
| SCIP notification number (Denmark) | 216b30bd-7329-47fe-bf4a-9fe3352a6959 |
| SCIP notification number (Finland) | 3129a43e-7f95-4181-bc0c-70e7091312d0 |
| SCIP notification number (France) | bd5597c3-7c4d-48cb-9bc0-a27f9b197433 |
| SCIP notification number (Germany) | a4cb450b-4454-48b3-90b1-89b39dafdd51 |
| SCIP notification number (Hungary) | 75f9e8ae-489b-4606-bc31-1a61d9b71f0a |
| SCIP notification number (Italy) | 6f2ed917-8849-41f0-be8e-274562a6528f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 42e3ede5-fc16-4723-86c5-9a551388d19d |
| SCIP notification number (Poland) | 18424c47-4114-4eb2-a12a-8ae392579ddf |
| SCIP notification number (Romania) | 5e598239-dfd3-4657-95f2-ac6811f6d5f5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 72e9091c-e486-4390-836b-c5f95dc1e8c9 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.