Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/421-000
Distribution box WINSTA® B codingThe distribution box from the WINSTA® product line with protection against mismating is the advanced solution for reliable installation. A comprehensive range of acces…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® B codingThe distribution box from the WINSTA® product line with protection against mismating is the advanced solution for reliable installation. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO. For greater protection in electrical installations, the distribution box is provided with mechanical protection against mismating. The distribution box is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The SMI (Standard Motor Interface) protocol is an interface for selecting electronic drives, such as those used in sun protection equipment (roller shutters or sun blinds). Solutions like the WINSTA® distribution boxes with B coding are suitable for process control, such as for lighting or in data networks. This distribution box can be used for a load of up to 20 A. Therefore, it can also be used for high power loads.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also cut installation costs without compromising safety and quality: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. protection against mismating eliminates errorsintuitive distribution box markingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith B coding for use in process automation, such as lighting technology, among other examplesfast, secure installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-295/080-000) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-285/080-000) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 1.5, 2.5 mm² |
|---|---|
| Technology | SMI |
| Use | SMI |
| Coding | B |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.567 MJ |
| Weight | 441.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143305846 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Other
| Technology | SMI |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.