Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/313-000
Distribution box WINSTA® I codingPut your trust in realiable sustainability for the installation in your project: The distribution box from the WINSTA® product line with a current rating of 25 A. You…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® I codingPut your trust in realiable sustainability for the installation in your project: The distribution box from the WINSTA® product line with a current rating of 25 A. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. The distribution box is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with live elements. I coding in blue is used to mark WINSTA® distribution boxes, which are used primarily in automation of buildings for controlling lighting. This distribution box is designed for a load of up to 25 A. Therefore, it can also be used for high power loads.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA®WINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP20 from WAGO. effective protection against mismatingintuitive distribution box markingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith I coding for lighting control (DALI standard)quick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-1115) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-1105) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 2.5 mm² |
|---|---|
| Use | DALI, Lighting Management |
| Coding | I |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.522 MJ |
| Weight | 424.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143271721 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.