Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/305-000
Distribution box WINSTA® A codingThe distribution box from the WINSTA® product line with A coding is the intelligent solution for reliable electrical installation. You can rely on the quality of WINST…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® A codingThe distribution box from the WINSTA® product line with A coding is the intelligent solution for reliable electrical installation. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. The distribution box is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The WINSTA® distribution box with A coding in black or white is usually used for general mains applications in power distribution. Important parameters in the selection of a distribution box are the rated current and voltage: They provide information about possible domains of use and applications. This product has a current rating of 25 A – as a result it is suitable for robust loads.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces assembly times and installation errors at the construction site. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP20 from WAGO. effective protection against mismatingclear slot identification for easy commissioningsaves time, since no wiring is required at the construction sitesuitable for any applicationconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 3-pole (770-213) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-203) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-1363) |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 4-pole (770-244) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 4 mm² |
|---|---|
| Use | Cross circuit |
| Coding | A |
| Coding 2 | B |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 13.486 MJ |
| Weight | 359.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143294393 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.