Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/149-000
Distribution box WINSTA® A codingRealize the energy supply with ease: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the product of your choice for error-free electric…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® A codingRealize the energy supply with ease: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the product of your choice for error-free electrical installation. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO. For greater security in electrical installations, the distribution box is equipped with mechanical protection against mismating. The distribution box is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with live elements. General mains applications for almost any domain of use can be realised with WINSTA® distribution boxes with A coding. This distribution box can be used for a load of up to 25 A. As a result, it can also be used for high power loads.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP20 from WAGO. protection against mismating eliminates errorsintuitive distribution box markingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith A coding for use in a large number of general mains applicationsconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 4 kV |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MAXI plug, 5-pole |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-203) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 4 mm² |
|---|---|
| Use | Three-phase to single-phase current (400 V / 230 V) |
| Coding | A |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.623 MJ |
| Weight | 440 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143295550 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.