Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/100-000
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingWhen using the distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20, zero-defect electrical installation is guaranteed. Wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingWhen using the distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20, zero-defect electrical installation is guaranteed. With WAGO, you get enjoy the advantages of a large selection of expansions for the WINSTA® product line. For greater protection in electrical installations, the distribution box is provided with mechanical protection against mismating. The distribution box is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The WINSTA® distribution box with A coding in white or black is usually used for general mains applications in power distribution. Important parameters in the selection of a distribution box are the rated current and voltage: They tell us about the product’s domains of use. This product has a current rating of 25 A – as a result it is suitable for powerful loads.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore more efficient, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces time spent on assembly and installation errors at the construction site. Now you can also lower installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingintuitive markingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith A coding for use in a large number of general mains applicationsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-215) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-205) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-203) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 4 mm² |
|---|---|
| Use | Three-phase to single-phase current (400 V / 230 V) |
| Coding | A |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.815 MJ |
| Weight | 466 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143287654 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.