Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-453
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, straightforward installation is guaranteed. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® product li…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, straightforward installation is guaranteed. An extensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO. According to the European CPR, the fire class of the cables used for construction is decisive for the safety of buildings as well. For houses with medium-level safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces assembly times and errors during installation at the construction site. Now you can also reduce installation costs without compromising quality and safety: with fire class E eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe usequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 4 mm² |
Physical data
| Width | 24.1 mm / 0.949 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Fire load | 4.644 MJ |
| Sheathed cable color | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Rubber cable | No |
| Weight | 320 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -40 … +75 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454338725 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.