Fast delivery within 72 Hours
Wago 891-8992/105-103
Cable assembly WINSTA® MINI with protection against mismatingFor signal and power transmission: The WINSTA® MINI cable assembly rated current 10 A. WAGO pluggable installation connectors are used when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MINI with protection against mismatingFor signal and power transmission: The WINSTA® MINI cable assembly rated current 10 A. WAGO pluggable installation connectors are used when requirements repeat or are planned on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with wires or tools if they are smaller than 1 mm in accordance with protection type IP40. Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MINI line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for light, pumps or, sun blinds. Customer-specific pole marking is possible, too. Particularly if only limited space is available, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, conveniently displays its strengths. It saves space, and, with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it also can be installed quickly, since the installation is low-maintenance and can be performed without screw connections. This product meets all the relevant fire protection requirements of fire class E; as a result it can be used in domains where fire safety is relevant.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable assembly is provided with a socket and a free end. WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also lower installation expenses without compromising safety and quality: with marking eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. pluggable installation connectors with protection against mismatingconsistent IP40 protectionwith B coding for use in process automation, such as lighting technology, for instancecustom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|---|
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 2 |
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 32 mm |
| Connection type | Socket - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 15.6 mm / 0.614 inches |
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Total length | 1 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 |
| Potential marking | 1 2 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | Control line 2x1 |
| Protection type | IP40 |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.146 MJ |
| Connector color | gray |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 51.8 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0192 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821489771 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.