Fast delivery within 72 Hours
Wago 891-8992/005-603
Cable assembly WINSTA® MINI with protection against mismatingUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MINI cable assembly 2-pole. WAGO pluggable ins…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MINI with protection against mismatingUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MINI cable assembly 2-pole. WAGO pluggable installation connectors are used when specifications repeat or are planned on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MINI line are available in pink, light green, or gray, allowing you to distinguish different circuits, for example for pumps, lighting, or sun blinds. Your own pole marking is possible in addition. WINSTA® MINI is our response to the trend toward miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is especially suitable for lights, for instance, since due to LED technology, these offer significantly less space for the connection technology. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is decisive for building safety, too. For buildings with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a socket and a plug. WINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Choose durability and quality – with fire class E from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. effective protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²for automation controllersready for immediate usequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 15.6 mm / 0.614 inches |
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Total length | 6 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 |
| Potential marking | 1 2 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | Control line 2x1 |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.297 MJ |
| Connector color | gray |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 291.3 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0192 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821446569 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.