Fast delivery within 72 Hours
Wago 891-8992/005-503
Cable assembly WINSTA® MINI rated current 10 AThe WINSTA® MINI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connect…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MINI rated current 10 AThe WINSTA® MINI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. Whether on PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to make connections according to a huge variety of requirements in no time flat. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. Solutions like the WINSTA® MINI pluggable installation connectors with B coding are suitable for process control, such as for lighting or within data networks. Where space is tight, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, consistently displays its advantages. It is very compact, and, thanks to Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it also saves time, since the connection is low-maintenance and can be performed without screw connections. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is decisive for building safety as well. For buildings with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a plug. The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus faster, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases assembly times and errors during installation at the construction site. Choose durability and quality – with protection type IP20 from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. effective protection against mismatingeasy tool-free operation, a wide range of coding optionswith B coding for controllers, for example sun blinds and lighting fixturescustom-engineered solutionsfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 15.6 mm / 0.614 inches |
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Total length | 5 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 |
| Potential marking | 1 2 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | Control line 2x1 |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.297 MJ |
| Connector color | gray |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 252 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0192 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821446552 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.