Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-654
Distribution connector WINSTA® MINI 4-poleThe WINSTA® MINI distribution connector 4-pole is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. Whethe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution connector WINSTA® MINI 4-poleThe WINSTA® MINI distribution connector 4-pole is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. Whether on PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to make connections according to a huge variety of requirements in no time flat. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. Standard mains applications for almost any domain of use can be realised with WINSTA® MINI pluggable installation connectors with A coding. Where space is tight, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, consistently displays its advantages. It is very compact, and, with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it also saves time, since the installation is low-maintenance and requires no screw connections.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also lower installation costs without compromising quality and safety: with protection type IP20 reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingeasy tool-free operation, a wide range of coding optionsfor any mains applicationready to install and use immediatelyfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | At least one snap-in connector WITHOUT a locking lever is required on one side when connecting two lights directly via intermediate coupler. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 12 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 12 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 19.3 mm / 0.76 inches |
| Height | 10.5 mm / 0.413 inches |
| Depth | 37.2 mm / 1.465 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | plain |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | When locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Type of distribution box | Intermediate coupler |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Socket/plug |
|---|---|
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.067 MJ |
| Weight | 4.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143231541 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.