Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-644
Cover WINSTA® MINI 4-poleImplement the energy supply easily and quickly: The cover from the WINSTA® MINI product line is the solution for quick, straightforward installation. A comprehensive range of…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA® MINI 4-poleImplement the energy supply easily and quickly: The cover from the WINSTA® MINI product line is the solution for quick, straightforward installation. A comprehensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. WINSTA® MINI is our response to the trend toward miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is very good for lights, for instance, since due to LED technology, these offer much less space for the connection technology.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently more efficient, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components substantially easier. compact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²rapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|
Physical data
| Width | 30.4 mm / 1.197 inches |
|---|---|
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 10.1 mm / 0.398 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Snap-in flange |
|---|---|
| Suitable | for cutout |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.045 MJ |
| Weight | 1.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821684312 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121721 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.