Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-1622
Mounting accessories WINSTA® MINI 2-polePut your trust in proven sustainability for the electrical installation in your project: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line. With WAGO,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® MINI 2-polePut your trust in proven sustainability for the electrical installation in your project: The mounting accessories from the WINSTA® MINI product line. With WAGO, you benefit from a large selection of expansions for the WINSTA® product line. WINSTA® MINI is our response to the trend toward miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is primarily suited for lights, for example, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer less and less space for the connection technology.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. consistent IP40 protectionfast, secure installation
Specification
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|
Physical data
| Width | 17 mm / 0.669 inches |
|---|---|
| Height | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 25 mm / 0.984 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|---|
| Mounting type | Screw mounting |
| Suitable | for distribution connectors (except T-distribution connectors); 2-pole |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.049 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454684600 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121311 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.