Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-121
Locking system WINSTA® MINIWhen using the locking system from the WINSTA® MINI product line, error-free installation is guaranteed. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Locking system WINSTA® MINIWhen using the locking system from the WINSTA® MINI product line, error-free installation is guaranteed. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. WINSTA® MINI satisfies the demand for miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is primarily suited for lights, for instance, since due to LED technology, these offer less and less space for the connection technology.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Now you can also cut installation costs without compromising safety and quality: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. consistent IP40 protectionrapid, structured electrical installation
Specification
Connection data - Connection 1
| Actuation type | Finger-operated lever |
|---|
Physical data
| Width | 9 mm / 0.354 inches |
|---|---|
| Height | 6.73 mm / 0.265 inches |
| Depth | 26.23 mm / 1.033 inches |
Mechanical data
| Suitable | for flying leads; manually operated |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.018 MJ |
| Weight | 0.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 (50) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143356923 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.