Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-101
Locking system WINSTA® MINIThe locking system from the WINSTA® MINI product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. An extensive range of accessories complements the W…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Locking system WINSTA® MINIThe locking system from the WINSTA® MINI product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. WINSTA® MINI follows the trend towards miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is very good for lights, for instance, since due to LED technology, these offer less and less space for the connection technology.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus more efficient, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components significantly easier. easy tool-free operation, a wide range of coding optionsfast, secure installation
Specification
Connection data - Connection 1
| Actuation type | Finger-operated lever |
|---|
Physical data
| Width | 9 mm / 0.354 inches |
|---|---|
| Height | 6.73 mm / 0.265 inches |
| Depth | 26.23 mm / 1.033 inches |
Mechanical data
| Suitable | for flying leads; manually operated |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.019 MJ |
| Weight | 0.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 (50) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143356930 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121703 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.