Fast delivery within 72 Hours
Wago 887-959
Splicing Connector Set; L-BOXX® Mini; 221 Series – 4mm² and 6mm² 887-959
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Splicing Connector Set; L-BOXX® Mini; 221 Series – 4mm² and 6mm² 887-959
Specification
Notes
| General safety information | NOTICE: Observe installation and safety instructions!Only to be used by electricians!Do not work under voltage/load!Use only for proper use!Observe national regulations/standards/guidelines!Observe technical specifications for the products!Observe the number of permissible potentials!Do not use damaged/dirty components!Observe conductor types, cross-sections and strip lengths!Insert conductor until it hits the product‘s backstop!Use original accessories!To be sold only with installation instructions! |
|---|
Physical data
| Width | 259 mm / 10.197 inches |
|---|---|
| Height | 63 mm / 2.48 inches |
| Depth | 155 mm / 6.102 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Fire load | 15.985 MJ |
| Weight | 937.3 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | QU |
| GTIN | 4055143781626 |
| Customs tariff number | 80808080888 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-04 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000524 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 887-959” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.