Fast delivery within 72 Hours
Wago 885-110
High-current terminal block, 885 Series, open-end/ring/socket wrench und 17 mmOur through terminal block (item number 885-110) is designed for seamless electrical installations. This product features…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 885 Series, open-end/ring/socket wrench und 17 mmOur through terminal block (item number 885-110) is designed for seamless electrical installations. This product features conductor terminals and utilizes a bolt-type connection. When using a bolt-type connection, place crimped cable lugs on the studs between the safety washer and the current bar. Then tighten the hex nut to the correct torque to connect the conductors. The dimensions are (33.8 x 67 x 73.1) mm (width x height x depth).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 269 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 8.683 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 269 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Bolt-type connection |
|---|---|
| Actuation type | Open-end, ring, socket wrench; 17 mm |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Clamping range | 6 … 120 mm² / 10 AWG … 250 kcmil |
| Type of cable lugs per DIN 46234 | Cable lugs for solder-free connectionsRing type, without insulating sleeve, for copper conductors |
| Type of cable lugs per DIN 46235 | Cable lugs for compression connectionsCover plate type for copper conductors |
| Thread size | M10 |
Physical data
| Width | 33.8 mm / 1.331 inches |
|---|---|
| Height | 67 mm / 2.638 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 66.7 mm / 2.626 inches |
| Depth | 73.1 mm / 2.878 inches |
Mechanical data
| Tightening torque | 10 … 20 Nm |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.831 MJ |
| Weight | 88.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821049241 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.